• 29 WRZ 23
    Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024

Inauguracja roku jest dla każdej uczelni szczególnym wydarzeniem, to nie tylko symboliczne rozpoczęcie zajęć na uczelni, ale przede wszystkim przyjęcie do grona społeczności uniwersyteckiej nowych studentek i studentów, którzy tego dnia składają uroczyste ślubowanie. Stanowi również okazję do refleksji nad znaczeniem nauki i wiedzy w dzisiejszym świecie, a także okazją do weryfikacji dotychczasowych planów i wyznaczania kolejnych celów. Rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczął się uroczystą inauguracją w dniu 29 września, w auli przy ul. Krakowskiej.

Na zaproszenie Rektora oraz Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego na uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, rektorzy zachodniopomorskich uczelni. Swą obecnością uroczystość uświetnili także posłowie, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty, kultury i sportu, a także służb dyplomatycznych i mundurowych, jak również samorządu lekarskiego i adwokackiego.

Cele Uniwersytetu Szczecińskiego na nowy rok akademicki 2023/2024

Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US w swym wystąpieniu inauguracyjnym przedstawił plany rozwoju Uczelni na najbliższy rok, a także podkreślił sukces rekrutacyjny i ewaluacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Uniwersytet jest wspólnotą myśli, wiedzy i słowa. Wspólnotą ludzi zaangażowanych w jego tworzenie i rozwój. Chcemy pełnić rolę najważniejszego ośrodka naukowego na obszarze północno-zachodnim Polski. Chcemy być wszechnicą wiedzy, miejscem w którym kształtują się autorytety moralne i merytoryczne oraz wspólnotą, w której można otrzymać pomoc i wsparcie w sprawach najważniejszych dla miasta i regionu. Chcemy, aby uniwersytet był ośrodkiem myśli naukowej, miejscem twórczych poszukiwań oraz intelektualnych sporów, naukowej konkurencji” – mówił Rektor US.

Podczas uroczystości inauguracji głos zabrał Pan Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, który odczytał list skierowany do społeczności akademickiej przez Ministra Edukacji i Nauki. Słowa uznania przekazała w imieniu Pana Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pani Teresa Kalina -Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Natomiast Pan dr hab. Daniel Wacinkiewicz,prof. US -Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin pokreślił ogromne znaczenie i wpływ Uniwersytetu Szczecińskiego na miasto i region.

Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia w konkursie na Naukowca Roku US, które otrzymali:

• dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US w grupie nauk ekonomicznych i prawnych,
    • dr hab. Agnieszka Stępkowska, prof. US w grupie nauk humanistycznych, teologicznych i pozostałych społecznych,
    • dr Daniel Okupny w grupie nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu.

Ślubuję uroczyście…i wyróżnienia naukowe

W uroczystej immatrykulacji, którą poprowadziła dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich, wzięły udział osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym na poszczególnych kierunkach studiów. Immatrykulacja jest doniosłym wydarzeniem w tradycji akademickiej, to akt dołączenia do wspólnoty Uczelni.

„W sposób szczególnych pragnę powitać w murach naszej Uczelni studentów pierwszego roku. Bardzo cieszę się, że jesteście dziś z nami. Domyślam się, że możecie być pełni obaw, lecz nie bójcie się zmian. Potraktujcie to jako zapowiedź czegoś nowego, dobrego i niezwykłego. Podczas studiów zdobędziecie wiedze, umiejętności i kompetencje, dzięki którym zdobędziecie wymarzony zawód. Życzę Wam wspaniałych przyjaźni oraz niesłabnącej ciekawości świata, której odkrycia pozwolą zobaczyć nowy wymiar Waszej przyszłości” – powiedziała Pani Prorektor ds. Studenckich US.

Również przyszli doktoranci Szkoły Doktorskiej US złożyli uroczyste ślubowanie przysięgając uroczyście m.in. niestrudzenie dążyć do prawdy oraz sumiennie zdobywać wiedzę, by dobrze służyć ludziom i Ojczyźnie. Po wygłoszeniu roty zabrzmiała radosna pieśń Gaudeamus Igitur.

Podczas ceremonii słowo do studentów i doktorantów wygłosili: Pan Piotr Zaremba – przewodniczący Samorządu Studenckiego oraz Pan Artur Łabuz – przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów i przedstawił nową przewodniczącą URSD Annę Rzepielę- Podlecką.

Następnie wykład inauguracyjny pt. „Finanse publiczne w okresie turbulencji” wygłosił dr hab. Sebastian Skuza , prof. UW– Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów, a w latach 2017-2020 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Chwilę przed wygłoszeniem wykładu, dr hab. Sebastian Skuza, prof. UW został uhonorowany medalem Sis qui es – pro publico bono, przyznanym na wniosek Rektora i Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Medal Uniwersytetu Szczecińskiego przyznawany jest osobom lub instytucjom w uznaniu za zasługi na rzecz Uczelni.