może tu
    • 06 LIP 23
    Uroczyste zakończenie trzeciego cyklu kursów języka polskiego dla obywateli Ukrainy

    Uroczyste zakończenie trzeciego cyklu kursów języka polskiego dla obywateli Ukrainy

    26 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie kursów języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy realizowanych we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Podczas spotkania zaświadczenia o ukończeniu kursu języka polskiego odebrało stu uczestników.

     

    Uczelnię reprezentowali: dr hab. Jacek Batóg, prof. US – prorektor ds. finansów US, dr Dorota Kowalewska – pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie, dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US – dziekan Wydziału Humanistycznego US, dr Agnieszka Szlachta – koordynatorka kursu. W spotkaniu wzięli udział: p. Andrzej Przewoda – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, zespół pracowników WUP uczestniczących w realizacji projektu – panie Magdalena Krawniak, Małgorzata Bulikowska i Julia Mazur, panie Bogna Czałczyńska i Marzena Zychowicz – przedstawicielki Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie i p. Katerina Zavizhenets – prezeska zarządu Stowarzyszenia Mi-Gracja.

     

    Jak podkreślał dr hab. Jacek Batóg, prof. US, prorektor ds. finansów US, działania Uniwersytetu Szczecińskiego związane z pomocą Ukrainie wpisują się w misję uczelni:

     

    W misji Uniwersytetu Szczecińskiego zapisane jest, że ma on być użyteczny dla regionu, dla miasta – mówił dr hab. Jacek Batóg, prof. US, prorektor ds. finansów US. – Zrealizowaliśmy już 11 kursów językowych dla ponad 1 500 osób z Ukrainy. Mam nadzieję, że umiejętności językowe, które u nas nabyli, pozwolą im lepiej zorganizować swoje życia na  uchodźstwie: będzie im łatwiej starać się o pracę oraz żyć w Szczecinie i regionie.

     

     

    O znaczeniu podejmowanych działań również dla integracji obywateli Ukrainy przekonywała dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie:

     

    Staliśmy się wielką rodziną i biegniemy w tym maratonie – dodała dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora US ds. pomocy Ukrainie. – Bo to jest maraton do wolności Ukrainy. Mamy też niesamowite doświadczenia, przede wszystkim – przyjaźń, która nawiązała się między osobami, które nie spotkały się w Ukrainie, a spotkały się tutaj, również spotkały się z nami.

     

    Dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego US i opiekun merytoryczny prowadzonych kursów, wskazywał, że kolejny cykl kursów językowych wpisuje się w długofalowe działania uczelni i wydziału trwające już od ponad roku:

     

    Od pierwszych dni po wybuchu wojny Uniwersytet Szczeciński i Wydział Humanistyczny aktywnie włączyły się w pomoc Ukrainie – podkreślał dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego US. – Nie były to tylko kursy językowe, ale także różne inne formy pomocy.

     

     

    Zakończone obecnie kursy języka polskiego rozpoczęły się w marcu br. i trwały do drugiej połowy czerwca. Zajęcia były realizowane w pięciu grupach (3 grupy – kursy w wymiarze 100 godzin, 2 grupy – kursy w wymiarze 50 godzin). Łącznie zrealizowano 400 godzin zajęć dydaktycznych.

     

    W ramach tej edycji kursów wsparciem objęto sto osób – obywateli Ukrainy, którzy nieodpłatnie uczyli się języka polskiego – mówiła dr Agnieszka Szlachta z Wydziału Humanistycznego US, koordynatorka kursów. – Zajęcia stanowiły dla uczestników zarówno pomoc w codziennej komunikacji, jak i pozwoliły im lepiej odnaleźć się na polskim rynku pracy.

    O tym, że rolę takich działań trudno przecenić, przekonywał również p. Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

     

    Obywatele Ukrainy byli już obecni na naszym rynku pracy – wyjaśniał p. Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Niewątpliwie znajomość języka, umiejętność komunikowania się będzie im zdecydowanie pomagała w poruszaniu się w środowisku pracy i wykonywaniu pracy. Łatwiej też im będzie dostać pracę z wyższym wynagrodzeniem.

     

    Zajęcia w ramach kursu poprowadziły trzy lektorki języka polskiego – pani mgr Dorota Nawrocka-Jurek, pani mgr Katarzyna Skarbek i pani dr Magdalena Szmorąg-Nerć.

     

     

    Kursy były finansowane ze środków programu: „Razem Możemy Więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022–2023”.

    Głównym celem programu jest aktywizacja zawodowa i integracja cudzoziemców przebywających w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które przyjechały do Polski z państw znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Partnerami projektu są również: Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie i Stowarzyszenie Mi-Gracja.

    – To nie pierwsza grupa, która ukończyła kurs języka polskiego na Wydziale Humanistycznym US – mówiła p. Katerina Zavizhenets, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Mi-Gracja. – Gdy z nimi rozmawiam, ich wrażenia są bardzo pozytywne. Ale też widzę, że potrzebują dalszej praktyki i w tym właśnie społeczeństwo polskie może pomagać.

     

     

    W sumie Wydział Humanistyczny US przeprowadził we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie trzy cykle kursów języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Obejmowały one łącznie 600 godzin zajęć dydaktycznych i wzięło w nich udział 140 osób.

     

    Fot. Joanna Michalska (NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego), Dorota Nawrocka-Jurek, Nadia Spitsyna.

     

    Zachęcamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez UNIWIZJĘ – Telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego:

Accessibility Toolbar