może tu
    • 21 PAŹ 22
    US na konferencji w Republice Cypryjskiej

    US na konferencji w Republice Cypryjskiej

    Z przyjemnością informujemy, że na zaproszenie imienne wystosowane przez Costasa Kadisa, Ministra Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Republiki Cypryjskiej, dr inż. Jakub Skorupski z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku brał udział w konferencji pt. „9th Environment for Europe Ministerial Conference”, która miała miejsce w Nikozji w Republice Cypryjskiej w dniach 4-8 października br.

     

    Konferencja jest wydarzeniem o charakterze cyklicznym, organizowanym w ramach programu Environment for Europe. Jest to partnerstwo państw regionu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE, ang. United Nations Economic Commission for Europe), obejmującej organizacje międzyrządowe, regionalne centra ochrony środowiska, organizacje pozarządowe oraz podmioty sektora prywatnego, służące jako platforma do dyskusji, podejmowania decyzji i łączenia wysiłków w zakresie priorytetów środowiskowych i rozwoju zrównoważonego w 56 krajach Europy, Azji zachodniej i środkowej oraz Ameryki Północnej.

     

    Konferencję otworzył p. Nikos Anastasiadis, Prezydent Republiki Cypryjskiej. Mowy powitalne wygłosili również: p. Annita Demetriou, Przewodnicząca Parlamentu Republiki Cypryjskiej, p. Kostas Kadis, Minister Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Republiki Cypryjskiej, p. Prodromos Pprodromou, Minister Edukacji, Sportu i Młodzieży Republiki Cypryjskiej, p. Olga Algayerova, Sekretarz Generalna UNECE.

     

    Spotkanie z Ambasador RP w Republice Cypryjskiej, Ireną Lichnerowicz-Augustyn (w środku). Po lewej - dr inż. Jakub Skorupski, po prawej - Aneta Kozłowska

    Spotkanie z Ambasador RP w Republice Cypryjskiej, Ireną Lichnerowicz-Augustyn (w środku). Po lewej – dr inż. Jakub Skorupski, po prawej – Aneta Kozłowska

     

    Tematem przewodnim konferencji była „Zrównoważona infrastruktura, zrównoważona turystyka i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju”, a jej gospodarzem był rząd Republiki Cypryjskiej. Program konferencji objął, oprócz sesji plenarnych, szereg wydarzeń towarzyszących, poświęconych zagadnieniom takim jak zielona gospodarka – ekologizacja rozwoju gospodarczego w Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Środkowej, współfinansowanie działań na rzecz ochrony środowiska, zrównoważona turystyka, rezerwaty biosfery UNESCO w Europie Południowo-Wschodniej i na Morzu Śródziemnym jako kluczowi aktorzy we wdrażaniu celów zrównoważonego rozwoju.

    W trakcie konferencji działały również stoiska informacyjno-edukacyjne organizacji pozarządowych, uczelni oraz instytucji branżowych zajmujących się tematyką ochrony środowiska, edukacją prośrodowiskową, zrównoważoną gospodarka i zrównoważoną turystyką.

     

    Sala plenarna

    Sala plenarna

     

    Konferencja była również okazją do nawiązania kontaktów i wzmocnienia współpracy z różnymi podmiotami obecnymi na wydarzeniu, m.in. European ECO Forum, czy organizacjami pozarządowymi realizującymi projekty odbudowy Ukrainy – State Ecological Academy of Postgraduate Education and Management i SAVEducation in Irpin. W trakcie konferencji Pan Doktor odbył również spotkanie z Panią Ireną Lichnerowicz-Augustyn, Ambasador RP w Republice Cypryjskiej.

     

Accessibility Toolbar