może tu
    • 25 KW. 22
    V Konferencja Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego

    V Konferencja Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego

    22 kwietnia br. w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się V Zjazd Klas Mundurowych oraz Konferencja Metodyczno-Naukowa Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu współtworzonego przez Uniwersytet Szczeciński oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

     

    Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wykładów dotyczących m.in. „Nowoczesnego kształcenia na rzecz bezpieczeństwa” prowadzonego przez dr Mariusza Sikorę oraz „Współczesnych zagrożeń hybrydowych” prowadzonego przez Pana Adama Kalinowskiego. Odbyły się także prezentacje osiągnięć naukowych i edukacyjnych m.in. WOT w działalności na rzecz obronności i edukacji obronnej, a także w spotkania z ambasadorkami kierunków: bezpieczeństwa wewnętrznego – dr hab. Luizą Wojnicz, prof. US oraz bezpieczeństwa narodowego – dr Eweliną Kochanek.

     

    Klasy mundurowe stały się ważnym elementem kształcenia w polskich szkołach. Nie tylko przekazują umiejętności, ale także pewną kulturę i wartości patriotyczne, a absolwenci takich klas mogą być liderami lokalnych społeczności. Znaczenie takiego kształcenia w ostatnich miesiącach stało się oczywiste nawet dla największych sceptyków – powiedział dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Podczas wydarzenia swoje stanowisko miała 14 Brygada WOT , odbyły się także pokazy oraz warsztaty m.in. w strzelnicy laserowej, walizki kryminalistycznej, funkcjonowania Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także kursu pierwszej pomocy prowadzonego przez ratownika WOPR. Podczas wydarzenia obecni byli także przedstawiciele kół naukowych funkcjonujących w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US: Koło Naukowe Kryminologii i Kryminalistyki US, Si vis pacem para bellum – koło naukowe, Koło Naukowe „PRemium” USZ, Studenckie Koło Naukowe „Sydonia”.

     

    W naszej opinii brakowało inicjatyw integrujących środowisko klas mundurowych, a my jako Uczelnia musimy dzielić się z partnerami efektami naszej pracy w zakresie badań czy metodyki kształcenia. Konferencja klas mundurowych pozwala zrealizować oba te cele. Tegoroczna edycja dobrze pokazuje jak ważna jest współpraca instytucji publicznych w regionie: od samorządu województwa, przez Kuratorium Oświaty i Uniwersytet Szczeciński – największą uczelnię w regionie, po szkoły ponadpodstawowe (m.in. Szczecin, Police, Wałcz, Kalisz Pomorski, Białogard, Trzebiatów, Gościno, Gryfino). Cieszymy się również dlatego, że V edycja, w odróżnieniu od poprzedniej, mogła odbyć się w formule bezpośredniej – stwierdził dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Zdjęcia: dr hab. Luiza Wojnicz, prof. US, Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.

     

     

     

Accessibility Toolbar