• 22 MAJA 23
    Wizyta Ambasadora Niemiec w Uniwersytecie Szczecińskim

W piątek 19 maja br. w Rektoracie odbyło się spotkanie władz rektorskich Uniwersytetu Szczecińskiego z dr Thomasem Baggerem, nowym Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się oraz złożenia zapewnień o chęci kontynuowania dotychczasowej współpracy w obszarze projektów transgranicznych.

W spotkaniu, poza prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim, Rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego, udział wzięli: dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Jörg Hackmann, dyrektor Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Norbert Obrycki, Pełnomocnik Rektora ds.współpracy terytorialnej, a ze strony gości: dr Thomas Bagger, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej oraz pan Uwe Koppel, sekretarz Ambasady Niemiec.

Po spotkaniu Ambasador dr Thomas Bagger udał się do Szkoły Doktorskiej US na spotkanie z doktorantami i zespołem katedry UNESCO.

Dr Thomas Bagger od lipca 2022 r. jest Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec, reprezentującym zarazem Prezydenta Federalnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadaniem jest utrzymywanie ścisłych kontaktów z rządem polskim oraz przedstawicielami tutejszego świata kultury i biznesu. Jako ambasador dba o dalsze pogłębianie stosunków polsko-niemieckich.

Wykształcenie:

• 1986–1992 – studia politologiczne na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium (LMU München), stosunki międzynarodowe w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu oraz administracja i polityka na Uniwersytecie Marylandu w College Park (Master of Arts), promocja doktorska (doctor rerum politicarum) w 1993 roku na uniwersytecie LMU München

Przebieg kariery zawodowej:

• od lipca 2022 ambasador Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej
    • 2017–2022 doradca do spraw zagranicznych prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, Urząd Prezydenta Federalnego, Berlin
    • 2011–2017 kierownik Sztabu Planowania, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Berlin
    • 2009–2011 szef Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Berlin
    • 2006–2009 radca minister, kierownik Wydziału Politycznego, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Niemiec w Waszyngtonie
    • 2002–2006 Wydział Polityczny i Prasowy, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Niemiec w Ankarze
    • 1999–2002 autor przemówień federalnego ministra spraw zagranicznych, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Berlin.

Zapraszamy do obejrzenia relacji: