• 09 MAJA 24
    WPiA US dołącza do międzynarodowego projektu War Crimes Trials Database

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego z dumą ogłasza swój udział w prestiżowym międzynarodowym projekcie War Crimes Trials Database, który kierowany jest przez Assoc. Prof. Gorana Šimicia, PhD.

Projekt cieszy się wsparciem Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations International Residual Mechanism for Criminal Tribunals) oraz High Judicial and Prosecutorial Council of Bosnia and Herzegovina.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni i dumni, że możemy wziąć udział w tak ważnym projekcie, który ma ogromne znaczenie nie tylko naukowe, ale i społeczne. To wielka odpowiedzialność, ale również szansa na pokazanie międzynarodowej współpracy naszego Wydziału w działaniach na rzecz globalnej sprawiedliwości – powiedziała dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US, Dziekan WPiA US.

Projekt War Crimes Trials Database ma na celu gromadzenie i prezentowanie danych z ostatecznych wyroków sądów dotyczących zbrodni wojennych w społecznościach dotkniętych konfliktem. Dzięki obiektywnemu, niezależnemu przedstawieniu faktów, które zostały ustanowione przez kompetentne sądy, baza danych staje się kluczowym narzędziem w procesie budowania nowych społeczeństw na fundamentach prawdy i sprawiedliwości.

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego będzie odpowiedzialny za gromadzenie i opracowywanie danych dotyczących współczesnych zbrodni wojennych, ze szczególnym uwzględnieniem przypadków z Polski oraz krajów sąsiednich, w tym Ukrainy. Działania te będą miały na celu wzmocnienie roli prawa i sprawiedliwości w globalnym dyskursie, a także przyczynią się do naukowego podejścia do analizy i zapobiegania przyszłym konfliktom.

Przyłączenie się do projektu War Crimes Trials Database jest nie tylko wyrazem naszego zobowiązania do wspierania globalnej sprawiedliwości, ale także potwierdza naszą rolę jako aktywnego uczestnika w międzynarodowej wspólnocie naukowej – powiedziała dr Ewa Michałkiewicz-Kądziela, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej WPiA US.

Baza War Crimes Trials Database stanie się nie tylko źródłem cennych informacji dla badaczy, dziennikarzy i obywateli społeczeństw postkonfliktowych, ale także platformą dla dalszych badań nad rozumieniem i prewencją konfliktów na świecie.