• 10 STY 24
    Wspólne przedsięwzięcia Uniwersytetu Szczecińskiego z Gminą Międzyzdroje

W dniu 9 stycznia br. w Rektoracie miało miejsce podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a Gminą Międzyzdroje, która w 2024 roku świętować będzie 40-lecie samodzielnego działania.

W wydarzeniu ze strony gospodarzy udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US, dr Michał Siedziako, a ze strony gości: pan Mateusz Bobek – Burmistrz Międzyzdrojów oraz pani Jadwiga Bober z Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach.

Uniwersytet Szczeciński z Gminą Międzyzdroje współpracuje już od kilku lat. Podejmowane działania jak to tej pory były bardzo udane, dlatego teraz tym bardziej cieszę się na nowe obszary wspólnych inicjatyw związanych z obchodami 40-lecia samodzielności Gminy. To bardzo ważny jubileusz, który już za rok obchodzić będzie także nasza Uczelnia – stwierdził Rektor US.

Przypominamy, że 16 lutego 2021 r. nastąpiło podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego i Gminy Międzyzdroje. W jego konsekwencji 22 czerwca 2022 r. w Rektoracie odbyło się spotkanie poświęcone prezentacji Strategii Rozwoju Turystyki w Gminie Międzyzdroje.

Gmina Międzyzdroje chce współpracować z najlepszymi, a niewątpliwie Uniwersytet Szczeciński jest najlepszą uczelnią na Pomorzu Zachodnim. Chcemy korzystać z potencjału intelektualnego całej kadry akademickiej oraz studentów – powiedział Burmistrz Międzyzdrojów.

Wspólne działania pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a Gminą Międzyzdroje, mają na celu promocję turystyczną i historyczną gminy, propagowanie postaw prospołecznych oraz popularyzację i możliwości praktycznego wdrożenia wyników badań naukowych, prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskiem, a szczególnie Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, na terenie Gminy Międzyzdroje.

Dobrze byłoby, aby ważną rocznicę, jaką jest 40-lecie gminy Międzyzdroje, upamiętnić m.in. poprzez wydarzenie o charakterze naukowym. Nasi studenci będą mogli wygrać granty w ramach przygotowanych projektów badań, a pracownicy naukowi przygotują specjalne wydarzenie, które będzie podkreślać i upamiętniać tę ważną rocznicę – przyznał Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US.

W ramach zawartej umowy Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Gminą Międzyzdroje ogłosi konkurs dla studentów naszej Uczelni na temat i konspekt pracy magisterskiej związanej tematycznie z obszarem oraz zakresem działalności Gminy Międzyzdroje. Ogłoszenie konkursu nastąpi przed końcem semestru zimowego roku akademickiego 2023/2024, a rozstrzygnięcie w pierwszym tygodniu semestru letniego roku akademickiego 2023/2024. Na nagrody dla laureatów konkursu Gmina Międzyzdroje przeznaczyła 5 tysięcy zł. Wyłonione w konkursie tematy i konspekty będą stanowić podstawę do przygotowania prac magisterskich w latach 2024–2025.

Drugą ważną konsekwencją umowy będzie wspólna organizacja wydarzeń kulturalnych planowanych przez Gminę Międzyzdroje na 40-lecie samodzielności w marcu 2024 r. Pracownicy Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US z tej okazji zorganizują sesję popularnonaukową wraz z dyskusją, która dotyczyć będzie historii i działalności Gminy Międzyzdroje.

Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego: