może tu
    • 12 KW. 24
    Współpraca CEMiI US z Radiem Niepodległość z Ukrainy

    Współpraca CEMiI US z Radiem Niepodległość z Ukrainy

    Wszechstronny rozwój niezależnego i demokratycznego dziennikarstwa, doskonalenie produkcji medialnej oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w celu podniesienia poziomu komunikacji społecznej w Polsce i w Ukrainie – to główne założenia podpisanego listu między Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego a Radiem Niepodległość we Lwowie.

     

    W czwartek, 11 kwietnia podpisano list intencyjny o współpracy. Jest to wyjątkowa i nieprzypadkowa data, ponieważ właśnie dziś świętujemy w Polsce dzień radia! Wśród sygnatariuszy listu byli: prof. dr hab. Andrzej Skrendo – Prorektor ds. Nauki, dr Konrad Wojtyła – dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności oraz dr Mirosława Rudyk z ramienia Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Solomia Chudyk – redaktor naczelna Radia Niepodległość we Lwowie oraz dr Solomia Onufriw – koordynatorka współpracy ze strony ukraińskiej.

     

    Prof. dr hab. Andrzej Skrendo – Prorektor ds. Nauki: Od wybuchu wojny nasza współpraca – jako Uniwersytetu Szczecińskiego – ze stroną Ukraińską bardzo przyspieszyła, podpisujemy kolejny listy intencyjne. Ten list z Radiem ze Lwowa jest dla nas bardzo istotny dlatego, że w gruncie rzeczy będziemy współpracowali z tymi samymi osobami, studenci Uniwersytetu Lwowskiego odbywają praktyki zarówno w Radiu Niepodległość, jak i będą praktykowali także u nas – w NiUS Radiu, w naszym Centrum Medialnym. To tylko jeden z przykładów tego, w jaki sposób będziemy tę umowę realizowali i jakie skutki ona dla nas przyniesie.

     

    dr Konrad Wojtyła – Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US: To cudownie móc spotkać się na falach radiowych. Nasza współpraca będzie dotyczyć przede wszystkim budowy rzetelnego, demokratycznego i profesjonalnego dziennikarstwa. Wymieniać się będziemy kontentem medialnym, będziemy przygotowywać wspólnie audycje, rzetelnie informować o tym, co dzieje się w Ukrainie, walczyć z dezinformacją i fake newsami. Będziemy także wzajemnie prezentować swoje materiały – my będziemy wysyłać nasze materiały, audycje i rozmowy do Radia Niepodległość, a stamtąd będziemy transferować także niezwykle udane i ciekawe audycje publicystyczne i każde inne, które nasi partnerzy będą chcieli nam zaprezentować.

     

    W realizacji wspólnych projektów pomagać będą wiodący ukraińscy i zagraniczni dziennikarze, którzy wspierają rozwój demokracji w Ukrainie i obiektywnie relacjonują przebieg rosyjsko-ukraińskiej wojny oraz pracownicy Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności. Priorytetem wspólnych działań jest ogólna poprawa jakości dziennikarstwa i doskonalenia produkcji medialnych, wymiana wiedzy i doświadczeń w celu podniesienia poziomu komunikacji społecznej w Polsce i w Ukrainie, w tym także wzmacniania roli dziennikarstwa obywatelskiego.

     

    dr Mirosława Rudyk – NiUS Radio: Założenia współpracy między Radiem Niepodległość a Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego są bardzo wyjątkowe i symboliczne jednocześnie, bo współpracować będą dwa radia i mamy nadzieję, że ta współpraca będzie bardzo owocna, szczególnie dla studentów Uniwersytetu Szczecińskiego i studentów Uniwersytetu Lwowskiego.

     

     

     

    Mateusz Iżakowski, Błażej Szymański, Tomasz Skierczyński / NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego .

Accessibility Toolbar