może tu
    • 01 CZE 23
    Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z EURESTRA

    Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z EURESTRA

    Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Szczeciński jest instytucją partnerską EURESTRA. Dwanaście instytucji szkolnictwa wyższego z całej Europy połączyło siły, aby wzbogacić Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego i Europejski Obszar Badawczy o kreatywne i nowatorskie wspólne działania na rzecz odpowiedzialnej transformacji.

     

    Członkowie EURESTRA liczą, że w przyszłości ich działania będą realizowane jako Europejski Uniwersytet na rzecz Odpowiedzialnej Transformacji (European University for Responsible Transformation).

     

    EURESTRA składa się z 12 uniwersytetów o wspólnej wizji powiązań Europy i jej odpowiedzialności na świecie, zwłaszcza w Afryce, o komplementarnych atutach i udokumentowanym wspólnym dorobkiem, zlokalizowanych w 10 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Północnej i Południowej, w tym na Bałkanach, a także w najbardziej oddalonym regionie Europy – La Réunion.

     

    Członkowie EURESTRA:

    • Niemcy – University of Bayreuth
    • Bośnia i Hercegowina – University of Sarajevo
    • Francja – Université Bordeaux-Montaigne
    • Francja – Institute Sciences Po Bordeaux
    • Francja – Université de la Réunion
    • Grecja – Athens University of Economics and Business
    • Włochy – University of Naples L’Orientale
    • Polska – Uniwersytet Szczeciński
    • Portugalia – University of Trás-os-Montes and Alto Douro
    • Szwecja – Mid Sweden University
    • Hiszpania – University Pablo de Olavide
    • Republika Czeska – University of Hradec Kralove

     

    EURESTRA, dzięki swoim akademickim zasobom oraz międzynarodowemu doświadczeniu, dąży do rozwinięcia współpracy w ramach globalnej sieci akademickiej, skupionej na wprowadzaniu innowacji w Europie i poza nią. Celem EURESTRA jest wspólne budowanie doskonałości i potencjału wszystkich partnerów strategicznych oraz działanie na rzecz zróżnicowanej społeczności studenckiej, akademickiej, pracowników uczelni, dorosłych osób uczących się oraz otoczenia społeczno-gospodarczego.

     

    Odpowiedzialna Transformacja wg. EURESTRA

     

    Odpowiedzialna transformacja w europejskim szkolnictwie wyższym obejmuje szkolenie studentów, pracowników i wykładowców, a także cały kampus i ekosystemy społeczne. Odnosi się do wielu koncepcji, działań i procesów, w szczególności następujące transformacyjne obszary zaangażowania w szkolnictwie wyższym: społeczna odpowiedzialność uczelni, w tym internacjonalizację szkolnictwa wyższego dla społeczeństwa, koncentrująca się na misji społecznej uniwersytetów, jak również na zielonej i cyfrowej transformacji szkolnictwa wyższego, etyczne ramy wielowymiarowości historycznej i kulturowej, w tym odpowiedzialna dekolonizacja szkolnictwa wyższego.
    EURESTRA zajmuje się globalną transformacją i postrzega się jako forum odpowiedzialnej zmiany w Europie. EURESTRA dąży do bycia platformą wymiany dla instytucji szkolnictwa ponad granicami i kontynentami. EURESTRA ma kompleksowe spojrzenie na powiązania Europy ze światem, zwłaszcza z Afryką, w kontekście wyzwań dla globalnych przemian.

     

    12 uczelni partnerskich opracuje interdyscyplinarne programy nauczania, które realizowane będą w ramach EURESTRA oraz z wybranymi instytucjami szkolnictwa globalnej sieci akademickiej. Programy te cechować się będą innowacyjnym podejściem pedagogicznym i pionierską metodologią nauczania i prowadzenia badań. Wszystkie te działania są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważony rozwój, z naciskiem na różnorodność i inkluzję.

     

    Partnerzy realizują już wspólne programy i działania, takie jak wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus, wspólne programy doktoranckie i programy podwójnych dyplomów, mieszane programy intensywne, a także mobilność studentów i pracowników.

     

    Kontakt:
    Dział Spraw Międzynarodowych US
    international@usz.edu.pl

     

Accessibility Toolbar