• 13 LUT 24
    Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z Głównym Urzędem Statystycznym

W budynku Rektoratu odbyło się podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a Głównym Urzędem Statystycznym. Rozpoczęta współpraca jest sformalizowaniem dotychczasowych działań, a także okazją do podjęcia kolejnych inicjatyw i projektów.

W wydarzeniu udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Dominik Rozkrut – Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Magdalena Wegner – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie, dr hab. Sebastian Majewski, prof. US – Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów US, dr hab. Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska, prof. US – kierownik projektu „Ocena wpływu metrologii na gospodarkę w Polsce” oraz dr Monika Rozkrut – kierownik „Projektu kompleksowego system informacyjnego Polskiej
    Metrologii”.

Celem zawartego porozumienia jest nawiązanie wieloletniej i wielokierunkowej współpracy między Głównym Urzędem Statystycznym, Urzędem Statystycznym w Szczecinie oraz Uniwersytetem Szczecińskim, w sprawach związanych z rozwojem statystyki publicznej, wymianą wiedzy i wzajemnym wsparciem w obszarze działalności naukowej i badawczej.

Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z Głównym Urzędem Statystycznym i Urzędem Statystycznym w Szczecinie w szczególności, jest dla nas bardzo ważna gdyż formalizuje współpracę, która trwa już wiele lat. Dwa główne nurty działań to: zarządzanie uczelnią gdzie korzystamy z danych, które pochodzą z GUS np. jaka jest sytuacja demograficzna w kraju oraz badania naukowe przeprowadzane szczególnie, ale nie tyko w Instytucie Ekonomii i Finansów, w których wykorzystywane są dane statystyczne i bez których niemożliwe by było osiąganie sukcesów. Podpisana umowa ułatwia te działania, a także otwiera nowe możliwości współpracy jak np. praktyki studenckie – powiedział Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Współpraca Stron obejmować będzie w szczególności:

1. wzajemne wsparcie i współpracę merytoryczną, organizacyjną i techniczną przy realizacji projektów naukowo-badawczych i analitycznych oraz opracowywaniu ich wyników, a w szczególności współpracę w realizacji badań statystycznych;
    2. działalność publikacyjno-informacyjną;
    3. podejmowanie działań promujących dorobek naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zasoby informacyjne statystyki publicznej;
    4. prowadzenie wspólnych zajęć dydaktycznych i warsztatów.

Umowa Głównego Urzędu Statystycznego z Uniwersytetem Szczecińskim jest dla nas bardzo ważna i ma duże znaczenie, bardzo praktyczne. Przygotowując nasze informacje korzystamy z metod naukowych i przy rozwoju tych metod potrzebujemy współpracy ze środowiskiem naukowym. Uniwersytet Szczeciński będzie nam pomagał w zakresie statystyki nauki techniki innowacji społeczeństwa informacyjnego, ale także statystyki morskiej oraz statystyki transportu – stwierdził Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Podpisanie umowy jest takim scementowaniem dotychczasowej współpracy. Korzystamy już od wielu lat z pomocy kadry naukowej Uniwersytetu, a szczególnie Katedry Ekonometrii i Statystyki. Prowadzimy wiele wspólnych projektów badawczych, naukowych, prac eksperymentalnych. Takim przykładem wieloletniej współpracy jest organizacja Olimpiady Statystycznej – przyznała Pani Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego i Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu Statystycznego w Szczecinie zakłada także doskonalenie kształcenia, praktyki zawodowe, konferencje, warsztaty i wdrażanie projektów badawczych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego: