może tu
    • 19 MAJA 22
    Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z RDOŚ

    Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego z RDOŚ

    17 maja br. miało miejsce sformalizowanie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie. Zawarte porozumienie związane jest z otwarciem nowego kierunku eksploatacja zasobów naturalnych na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

     

    W spotkaniu rozpoczynającym wspólne działania udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Pani Aleksandra Stodulna – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz dr hab. inż. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska, prof. US, koordynator kierunku eksploatacja zasobów naturalnych, a także przewodnicząca grupy ekspertów przyrodniczych, pracownik Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku US.

     

    Rozpoczęta dziś współpraca bardzo mnie cieszy, gdyż jedną z misji uniwersytetu jest oddziaływanie na otoczenie. Dzieje się to w różnych obszarach, takich jak nauka, kultura, ale także i środowisko naturalne, które jest priorytetowe, gdyż to od niego zależy życie nasze oraz kolejnych pokoleń. Dlatego wszystkie działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska są bardzo istotne i Uniwersytet Szczeciński chce w nich uczestniczyć – powiedział Rektor US.

    Rozpoczęta współpraca będzie miała charakter zarówno naukowy, jak i praktyczny. Celem jest wymiana wiedzy o środowisku naturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska morskiego i wykorzystanie posiadanego potencjału kadrowego-eksperckiego w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych.

     

    Poza takim czystym aspektem ochrony środowiska, w naszym regionie jest wiele inwestycji, które są związane z decyzjami wydawanymi przez RDOŚ, dotyczącymi oceny oddziaływania na środowisko. Rozpoczęta współpraca bardzo nas cieszy, także ze względu na nowy kierunek studiów, czyli eksploatacja zasobów naturalnych, gdyż jego studenci będą mogli w RDOŚ odbywać praktyki, przez co wskażemy im możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na tym kierunku – powiedziała Pani Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie.

    Podpisane porozumienie ściśle związane jest z nowym kierunkiem studiów, jakim jest eksploatacja zasobów naturalnych – studia inżynierskie. To kierunek odpowiedni dla osób zainteresowanych wszechstronnymi uwarunkowaniami działań związanych z eksploatacją zasobów naturalnych, które wiążą swoją przyszłość z gospodarowaniem szeroko rozumianymi zasobami środowiska. Program studiów uwzględnia zapotrzebowanie na działania związane z oceną stanu zasobów naturalnych, projektowaniem racjonalnej eksploatacji oraz przygotowaniem nowoczesnych metod jej realizowania.

     

     

Accessibility Toolbar