może tu
    • 06 MAR 24
    Współpraca z Archiwum Państwowym w Szczecinie

    Współpraca z Archiwum Państwowym w Szczecinie

    W dniu 5 marca 2024 r. nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem  Szczecińskim i Instytutem Historycznym US a Archiwum Państwowym w Szczecinie.

     

    Dokument podpisali:  prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prof. US – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. Obecne na wydarzeniu były:  dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US – Dyrektorka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Agnieszka Gut, prof. US – koordynator kierunku Historia na Uniwersytecie Szczecińskim oraz dr Małgorzata Cieśluk – koordynator kierunku Media i Cywilizacja.

     

     

    Zależy nam na tym, żeby studenci mieli dostęp do archiwalnych dokumentów nie tylko na naszej uczelni, ale także w instytucji, która posiada szereg dokumentów od średniowiecza do współczesności – podkreślił prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

     

    Będziemy organizować wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, a studenci będą mieli okazję poznać działalność instytucji państwowej jaką jest Archiwum Państwowe. Wykształcenie archiwisty zajmuje kilka lat, a tutaj studenci będą mieli praktyczne zajęcia i dostęp do dokumentów, które dotyczą historii naszego miasta i które udostępniamy badaczom – mówi dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

     

    Celem porozumienia jest rozwijanie i pogłębianie wzajemnej współpracy m.in. w następujących obszarach:

     

    • projektowanie i opiniowanie programu studiów na kierunkach historia oraz media i cywilizacja,
    • wspólna organizacja działań o charakterze naukowo-dydaktycznym , w tym projektów naukowo-badawczych, edukacyjnych i społecznych,
    • organizacja i realizacja staży oraz praktyk studenckich,
    • realizacja zajęć praktycznych dla studentów, wycieczek dydaktycznych, prelekcji i wykładów,
    • współorganizacja i wzajemne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach,
    • wspieranie możliwości realizacji prac dyplomowych przez studentów.

     

    Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja najciekawszych materiałów archiwalnych i bibliotecznych z naszego zasobu, w tym potwierdzenie lokacji Szczecina  z 1293 r., księga miejska Chociwla z lat 1320-1567, wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII w. oraz afisze i dokumenty z początków polskiego Szczecina w 1945 r.

     

    Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego:

Accessibility Toolbar