może tu
    • 27 CZE 23
    Współpraca z Gminą Nowogard

    Współpraca z Gminą Nowogard

    26 czerwca 2023 r. w sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego w Rektoracie, odbyło się podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim, a Gminą Nowogard, szczególnie w odniesieniu do działań podejmowanych przez Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    W wydarzeniu udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Andrzej Skrendo – Prorektor ds. nauki US, mgr Kamila Latocha – p.o. zastępcy dyrektora MOBI, mgr Jolanta Libront – pracownik MOBI oraz mgr Robert Czapla – Burmistrz Nowogardu.

     

    Uczestnicy spotkania podkreślali, że nadrzędnym celem współpracy są działania na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego, promowania edukacji obywatelskiej i idei nauki przez całe życie oraz propagowania postaw prospołecznych, ale także korzystanie z dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza polsko – niemieckiego.

     

     

    Cieszymy się ze wspólnych inicjatyw, które mają wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze, co ma miejsce właśnie we współpracy z Gminą Nowogard. To co nas łączy, to Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach, przez który chcemy oddziaływać na mieszkańców regionu. Mam tu na myśli projekty i wydarzenia edukacyjne, naukowe, ale także artystyczne. Nasza Uczelnia, a także Gmina Nowogard podjęły już wiele działań, ale wspólnie możemy o wiele więcej osiągnąć – powiedział Rektor.

     

     

    Uniwersytet Szczeciński i Gmina Nowogard będą współpracować także przy aplikowaniu i realizacji grantów w ramach działalności krajowej i międzynarodowej, w zakresie objętym listem intencyjnym. W szczególności dotyczyć to będzie projektów ekologicznych i turystycznych w ramach programu Interreg VIA oraz przyszłego programu regionalnego województwa zachodniopomorskiego.

     

    Ta współpraca już trwa i myślę, że z korzyścią dla obu stron. Za przykład mogę podać warsztaty szkół muzycznych polskich i niemieckich, które odbywają się w Kulicach już drugi rok, a w piątek 30 czerwca br. odbędzie się koncert podsumowującym prace uczniów dla mieszkańców Gminy i okolic. Jest to wydarzenie o charakterze bardziej wakacyjnym, ale uważam, że właśnie o to chodzi, aby ośrodek w Kulicach był miejscem spotkań – stwierdził Prorektor ds. nauki US.

     

     

    Biorąca udział w spotkaniu Pani Kamila Latocha przedstawiła jak wiele wydarzeń do tej pory już się odbyło. Podkreśliła bardzo dobrą współpracę z biblioteką z Nowogardu, a także Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wskazała także, że ośrodek w Kulicach coraz lepiej staje się znany pracownikom Uczelni i mieszkańcom Szczecina, poprzez organizację różnego rodzaju konferencji czy warsztatów.

     

    Myślę, że sformalizowana dziś współpraca ma dużą przyszłość. Wszyscy mieszkańcy gminy Nowogard są bardzo ciekawi tego co oferuje Uniwersytet Szczeciński. Wydarzenia, które do tej pory odbywały się w ośrodku w Kulicach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy czekają już na kolejne. Jesteśmy także bardzo otarci na realizację wspólnych projektów krajowych i międzynarodowych, w których połączymy nasze doświadczenie i kompetencje Uczelni – zaznaczył Burmistrz Nowogardu.

     

     

    Współpraca wyrażona w liście wiąże się z zamiarem tworzenia odrębnych form organizacyjnych lub rozszerzania istniejących działań współpracy w zakresie:

     

    1. realizacji projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Nowogard oraz popularyzacji nauki poprzez interdyscyplinarne inicjatywy edukacyjne;
    2. realizacji projektów dla seniorów z terenu Gminy Nowogard i popularyzacji ich udziału w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz innych inicjatyw edukacyjnych;
    3. wspólnego wspierania krajowych i międzynarodowych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności;
    4. wspólnego aplikowania o środki z budżetu państwa w konkursach, o które może aplikować Jednostka Samorządu Terytorialnego;
    5. przygotowania i realizacji programów szkolenia pracowników administracji Urzędu Gminy Nowogard i jednostek organizacyjnych Gminy Nowogard przez Uniwersytet Szczeciński;
    6. wspólnego organizowania imprez o charakterze artystycznym, rozrywkowym, turystycznym w ramach współpracy z otoczeniem i dla lokalnej społeczności.

     

     

    Zachęcamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez UNIWIZJĘ – Telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego:

     

Accessibility Toolbar