• 13 PAŹ 23
    Wyniki prac realizowanych przez prof. Terefenko na zlecenie Komisji Europejskiej prezentowane podczas spotkania sieci GeoX

W dniu 22 września br. w Poczdamie odbyły się warsztaty naukowe organizowane w ramach sieci GeoX (the Research Network for Geosciences in Berlin and Potsdam) z udziałem naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego.

Warsztaty pt. „Drivers of climate risks in Europe: harmonizing research on impact attribution of past events” zorganizowane przez dr Dominika Paprotnego z Potsdam Institute for Climate Impact Research miały na celu rozpoczęcie międzynarodowej współpracy w zakresie badań wpływu zmian klimatycznych na współwystępowanie zjawisk ekstremalnych między innymi takich jak powodzie, wichury, susze, czy fale upałów.

Uczestnicy reprezentowali 17 instytucji badawczych: sześć z Poczdamu, trzy z Berlina, trzy z innych części Niemiec oraz pięć jednostek z zagranicy (Austrii, Włoch, Holandii i Polski).

Zespół Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentowany przez dra hab. Pawła Terefenko, prof. US, dr Andrzeja Gizę i mgr Jakuba Śledziowskiego z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku prezentował wyniki prac zleconych przez Joint Research Center, European Commision dotyczące utworzenia ogólnoeuropejskich baz danych wichur oraz pożarów dla lat 1950-2020.

Najważniejsze tematy poruszane na warsztatach:

• Multi-hazard impact attribution framework for Europe
    • Compound extremes attribution of climate change
    • Historical impact data
    • Climate and hazard modelling