może tu
    • 15 GRU 22
    Wyróżnienie monografii Pani Profesor z IH

    Wyróżnienie monografii Pani Profesor z IH

    Miło nam poinformować, że monografia naukowa dr hab. Anny Szczepańskiej-Dudziak, prof. US, z Instytutu Historycznego US, została wyróżniona w ramach tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

    Monografia pt. „Szczecin czechosłowackim okiem na morza i oceany.” Szczecin w stosunkach polsko-czechosłowackich 1945-1989 (Szczecin – Warszawa: IPN, 2021) została wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Serdecznie gratulujemy Pani Profesor.

     

    Opis książki:
    Zainteresowanie Czechosłowacji położonym u ujścia Odry Szczecinem, sięgające czas ów dwudziestolecia międzywojennego, pozostało aktualne także po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy też powrócono do koncepcji umiędzynarodowienia portu i przekazania Czechosłowacji jego części w zamian za korzystne dla Polski rozstrzygnięcia sporu o Śląsk Cieszyński. Żywe pozo stawały także plany wspólnej inwestycji w postaci budowy kanału Odra-Dunaj. Pomimo deklaracji składanych już w 1945 r. przez polityków i dyplomatów oraz trwających negocjacji dotyczących możliwości korzystania przez Czechosłowację z polskich portów nie udało się do 1947 r. osiągnąć porozumień pozwalających Pradze na realizację planów uczynienia ze Szczecina portu tranzytowego (z eksterytorialną strefą) dla swoich towarów. Poza faktem, że dopiero w 1947 r. port w Szczecinie został przekazany stronie polskiej przez radziecką administrację, na przeszkodzie do rozpoczęcia korzystnej dla obu stron współpracy gospodarczej stały polsko-czechosłowackie spory graniczne oraz brak porozumienia co do sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach. Zanim osiągnięto kompromis w negocjacjach, strona polska czyniła starania na forum międzynarodowym o pomoc w odbudowie portu w Szczecinie i stworzenie warunków dla przejęcia znacznej części tranzytu realizowanego do tej pory przez porty niemieckie, zwłaszcza Hamburg.

Accessibility Toolbar