• 06 LIP 22
    Wystawa muzealna ponad 8000 odznak sportowych

5 lipca br. na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia US odbyło się uroczyste odsłonięcie wystawy muzealnej kolekcji ponad 8 000 odznak sportowych, które przekazał Uniwersytetowi Szczecińskiemu Pan Ryszard Getek.

Przypomnijmy, że 18 stycznia 2022 br. odbyło się uroczyste przekazanie Uniwersytetowi Szczecińskiemu kolekcji 8 208 odznak sportowych, które od 1956 roku zbierał pan Ryszard Getek, wieloletni działacz sportowy i społeczny, były prezes Okręgowego Związku Piłki Ręcznej i Okręgowego Związku Bokserskiego.

Zbiór zawiera odznaki sportowe z terenu Polski, jak i zagraniczne. Obok znaczków klubowych, w kolekcji znajdują się znaczki różnych organizacji kultury fizycznej (w tym federacje i związki sportowe), kwalifikacyjne (m. in. system klas sportowych), okolicznościowe z imprez sportowych, igrzysk i turniejów szkolnych. Dużo miejsca zajmują pamiątkowe znaczki z igrzysk olimpijskich, m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Szczególną pozycję w kolekcji zajmują odznaki przedwojennych klubów sportowych, w tym „Czarnych” Lwów i „Pogoni” Lwów. Dla historyków szczecińskiego sportu na uwagę zasługują znaczki pierwszych szczecińskich klubów, począwszy od Odry, Pioniera, Ogniwa, AZS i Pogoni.

Pan Ryszard Getek przyznaje, że zgromadzenie tak dużej kolekcji było sporym wyzwaniem.

Przekazuję moje zbiory, gdyż doszedłem do wniosku, że chcę coś po sobie zostawić nie tylko rodzinie, ale i społeczeństwu. Mam nadzieję, że moja kolekcja zainteresuje młodzież, a także zachęci do odkrycia pasji we własnym życiu”.

Podczas wczorajszego spotkania dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US – Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia przedstawiła życiorys Pana Ryszarda Getek i opowiedziała jak przebiegał proces przygotowania wystawy i rozmieszczania w gablotach ponad 8000 przypinek.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor US, który jeszcze raz serdecznie dziękował, w imieniu całej społeczności akademickiej, za tak wyjątkowy gest, jakim jest przekazanie kolekcji Uniwersytetowi Szczecińskiemu.

Pan Ryszard Getek  w swoim wystąpieniu podkreślał jak bardzo się cieszy, że jego kolekcja znalazła się w dobrych rękach, a sama wystawa jest zwieńczeniem jego działalności kolekcjonera.

Warto dodać, że Pan Ryszard Getek jest nie tylko kolekcjonerem, lecz także był oficerem Wojska Polskiego, służącym w Pułku Piechoty w Szczecinie od 1955 r., a następnie w 33 Batalionie Łączności, w którym uprawiał czynnie piłkę ręczną i tenis stołowy. Od 1958 r. był sędzią piłki nożnej, a od 1966 r. także piłki ręcznej. W 1960 r. został wybrany do zarządu Wojskowego Klubu Sportowego „Wiarus”. W latach 1973-1976, 1989-1991 pełnił funkcję prezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej. Obok pracy sędziego sportowego, społecznie działał w różnych organizacjach sportowych, w tym w Zachodniopomorskiej Federacji Sportu, Szczecińskim Towarzystwie Sportowym i Okręgowym Związku Bokserskim, jako prezes i wiceprezes.

W spotkaniu udział wzięli rodzina i przyjaciele Pana Ryszarda Getek, a także przedstawiciele Uczelni: dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich, dr hab. Marek Sawczuk, prof. US- Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej, dr hab. Jerzy Eider, prof. US,  a także dr Ryszard Stefanik – pracownik Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej, który naukowo zajmuje się historią sportu i czuwał nad przygotowaniem wystawy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: