może tu
    • 17 LIS 23
    Zachodniopomorskie Noble przyznane

    Zachodniopomorskie Noble przyznane

    Dnia 17 listopada br. podczas uroczystej gali zostali ogłoszeni zwycięzcy konkursu naukowego – „Zachodniopomorskie Noble”. Z radością informujemy, że wśród laureatów są przedstawiciele naszej Uczelni: z  Instytutu Historycznego- dr hab. Paweł Gut, prof. US  wraz z zespołem, dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US z Instytutu Biologii oraz dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. US z Instytutu Zarządzania.

     

    Zachodniopomorskie Noble to prestiżowa nagroda przyznawana naukowcom od 2001 roku w ośmiu dyscyplinach naukowych: humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, podstawowych, technicznych, rolniczych, o morzu i od 2008 – artystycznych. Laureatów wybrała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki w następującym składzie: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, prof. dr hab. Jan Lubiński, prof. dr hab. Piotr Masojć, prof. dr hab. inż. Antoni Morawski, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, prof. dr hab. Aleksander Wolszczan.

    Celem konkursu jest wyłonienie najważniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców województwa zachodniopomorskiego. Podstawowym kryterium w konkursie są publikacje w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej.

     

    Laureatami konkursu zostali:

     

    w dziedzinie nauk humanistycznych:

     

    • dr hab. Paweł Gut, prof. US – kierownik zespołu (również pracownik Archiwum Państwowego w Szczecinie), który tworzą: dr hab. Agnieszka Gut, IH US, dr hab. Rafał Simiński, IH US, dr Małgorzata Cieśluk, IH US, prof. dr hab. Edward Rymar, emerytowany pracownik IH US, mgr Jerzy Grzelak – były pracownik IH US, obecnie pracownik Zamku Książąt Pomorskich. Nagrodę z dziedziny nauk humanistycznych przyznano za tłumaczenie z języka niemieckiego, łaciny i greki na język polski oraz krytyczne i naukowe opracowanie wraz z przygotowaniem wstępu i komentarzy historycznych trzytomowego dzieła  Paula Friedeborna, „Historyczny opis miasta Szczecina” [z 1613 roku].

     

    Kronika Paula Friedeborna jest jednym z najważniejszych pomników pomorskiej literatury i historiografii. Przetłumaczenie tego napisanego przed 400 laty dzieła poświęconego dziejom Szczecina i Pomorza wymagało znajomości przez tłumaczących aż trzech języków, tj. staroniemieckiego, łacińskiego i starożytnej greki. Autorzy przekładu dołożyli starań, by nie tylko wiernie oddać treść kroniki, ale przygotowali także krytyczne opracowanie naukowe tego tekstu, pozwalające współczesnemu odbiorcy na bliższe zrozumienie kontekstu historycznego. Jest to niewątpliwie wybitne dokonanie w dziejach polskiej histografii – wyjaśnia prof. dr hab. Waldemar Tarczyński,Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego i członek Kapituły.

     

    Fot. Ryszard Pakieser/ Kurier Szczeciński

     

    w dziedzinie nauk podstawowych:

     

    • dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US, która prowadziła podstawowe badania oceny immunologicznej wirusa Lagovirus europaeus GI.1a, cechującego się inną odpowiedzią immunologiczną niż klasyczne szczepy tego wirusa. Wykazano, że istnieją trzy immunotypy tego szczepu, różniące się odpornością wrodzoną i nabytą. Szczyt zmian zachodzi 24 godziny po zakażeniu w markerach fagopcytozy granulocytów. Wytypowano szereg biomarkerów molekularnych w chorobach o etiologii wirusowej i nowotworowej, które w sposób prosty i szybki przyczyniają się do efektywnej diagnostyki i rozwoju terapii celowanej.

     

    Laureatka w 2022 roku opublikowała wyniki swoich badań w aż 23 światowej renomy czasopismach, takich jak m.in. „Cells”, „Cancers” i „Pharmaceuticals”. Jest to wybitne osiągnięcie – skomentował prof. dr hab. Piotr Masojć.

     

    Fot. Ryszard Pakieser/ Kurier Szczeciński

     

    w dziedzinie nauk ekonomicznych:

     

    • dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. US – Nagrodę z kategorii nauk ekonomicznych przyznano za wyniki badań nad wykorzystaniem metod wielokryterialnych w problemach zrównoważonego rozwoju. Przedstawione prace stanowią odpowiedź na wyzwania badawcze w zakresie modelowania i oceny zrównoważonej polityki energetycznej, zrównoważonych miast oraz zrównoważonych społeczeństw. W wymiarze metodycznym wyniki prac obejmują opracowanie nowych metod wielokryterialnego wspomagania decyzji uwzględniających niepewność danych wejściowych i nieprecyzję preferencji.

     

    – Jest to wybitny dorobek naukowy. Należy podkreślić również, że przedstawione we wniosku prace naukowe ukazały się w najwyżej punktowanych światowych czasopismach z zakresu zarządzania i znalazły się w pierwszej dwudziestce najczęściej cytowanych publikacji – podkreśla prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

     

    Fot. Ryszard Pakieser/ Kurier Szczeciński

     

     

    Fot. Ryszard Pakieser/ Kurier Szczeciński

     

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Accessibility Toolbar