może tu
    • 31 STY 24
    Zakończyła się kolejna edycja Areopagu

    Zakończyła się kolejna edycja Areopagu

    Dnia 26 stycznia Szczecin stał się prawniczą stolicą Polski, ponieważ to wtedy na Scenie Szekspirowskiej Teatru Polskiego w Szczecinie, odbyło się wyjątkowe wydarzenie: Areopag o przyszłości demokratycznego państwa prawnego.

     

    Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W przepięknym otoczeniu Sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego, wybitni eksperci prawa i nauk społecznych spotkali się, aby dyskutować o przyszłości demokratycznego państwa prawnego.

     

     

    Rolę Areopagitów przyjęli: prof. Ewa Łętowska, prof. Włodzimierz Wróbel, prof. Andrzej Rychard i prof. Krystian Markiewicz. Debatę poprowadzili prof. Ewelina Cała-Wacinkiewicz i red. Radomir Wit.

     

    Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję Areopagu, która odbędzie się w styczniu 2025 roku. Bieżące informacje i relacje z wydarzenia można śledzić na stronach mediów społecznościowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, a my zostawiamy Państwa z  myślami naszych gości i organizatorów:

     

     

    • Prof. Ewelina Cała-Wacinkiewicz (Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego): „Rozstrzygnięcia dla fundamentalnej kwestii – demokratycznego państwa prawnego i jego przyszłości – poszukujemy tu, na Areopagu, idąc śladami starożytnych”.

     

    • Prof. Ewa Łętowska (Areopagita): „Bez pracy nie ma kołaczy i to jest chyba najważniejsza myśl. Nad tym, żeby mieć praworządność – zwłaszcza w takim kraju, jak nasz, który z tradycjami praworządności nie jest specjalnie blisko obyty – trzeba się diabelnie napracować i tę myśl wszystkim dedykuję”.

     

    • Prof. Włodzimierz Wróbel (Areopagita): „Prawo jest jak powietrze, można go nie zauważać, ale i tak się nim oddycha – dobrze, aby nie było zatrute”.

     

    • Red. Radomir Wit (TVN24, Prowadzący): „Jeżeli nad politykami nie ma niezależnego wymiaru sprawiedliwości, który stoi na straży zasad, to robi się najdelikatniej rzecz ujmując – słabo. Dlatego ważne są takie debaty, podczas których możemy rozmawiać, jak nasza ojczyzna powinna wyglądać”.

     

    • Patryk Kupis (Komitet Organizacyjny) „Pod nazwą AREOPAG kryję się zarówno merytoryczna wiedza, jak i wizualna oprawa tego wydarzenia, dlatego spotkaliśmy się w Teatrze Polskim w Szczecinie, na scenie szekspirowskiej tego teatru. Naszą ideą jest to, aby odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się w społeczeństwie o to, czym jest demokracja, czym jest praworządność i jakie mają one odniesienie w naszym życiu codziennym”.

     

     

     

     

     

     

     

     

Accessibility Toolbar