może tu
    • 19 KW. 24
    Zapraszamy do Studia Festiwalowego Kontrapunktu w NiUS Radiu

    Zapraszamy do Studia Festiwalowego Kontrapunktu w NiUS Radiu

    Przed nami 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT. Największe święto teatru w regionie, a zarazem jeden z największych i najstarszych w Polsce festiwali teatralnych.

     

    Od poniedziałku, 21 kwietnia, startuje w NiUS Radiu Studio Festiwalowe. Wraz z jurorami przybliżone zostaną wszystkie spektakle prezentowane w Międzynarodowym Konkursie Formy. Premiera każdego odcinka punktualnie o godzinie 13.00.

    Do soboty będzie można słuchać audycji na www.niusradio.pl oraz zobaczyć na kanale YouTube NiUS Radia. Rozmowy prezentowane będą również w social mediach organizatorów Kontrapunktu: Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Lalek Pleciuga.

     

    Studio festiwalowe to efekt listu intencyjnego o współpracy podpisanego 27 marca 2024 roku między Uniwersytetem Szczecińskim i Teatrem Współczesnym. Strony zgodnie deklarowały wolę współpracy mającą na celu propagowanie aktywnego uczestnictwa wspólnoty akademickiej w życiu teatralnym Szczecina, pobudzanie do aktywnego udziału w przedsięwzięciach o charakterze edukacyjnym i kulturotwórczym, rozwijanie wrażliwości artystycznej i świadomego odbioru sztuki oraz wykorzystywanie jej jako instrumentu kształcenia, który będzie służyć wzmacnianiu kompetencji i rozwojowi zawodowemu społeczności akademickiej.

     

    Gospodarzami Studia Festiwalowego będą: Konrad Wojtyła – dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności oraz Karolina Żabczak z Teatru Współczesnego.

     

    HARMONOGRAM recenzowanych spektakli:

    • 22.04 (poniedziałek) „Whitewashing” – gość: K. Kozyra
    • 23.04 (wtorek) „The Making of Pinocchio” – gość: P. Jacoń
    • 24.04 (środa) „Niepokój przychodzi o zmierzchu” – gość: Inga Iwasiów
    • 25.04 (czwartek) „Syn” i „Scores that shaped our friendship” – gość: M. Waszkiel
    • 26.04 (piątek) „After All Springville” – gość: A. Smolar
    • 27.04 (sobota) – gość: H. Mazurkiewicz

     

    Dotychczas festiwal poszukiwał kontry, zgłębiał ideę sprzeczności i ścierających się form. W nowej odsłonie odwracamy perspektywę, przechylamy się ku punktom – pojedynczym, mocnym momentom, a może miejscom styku i przecięcia. Chcemy wspólnie zastanowić się nad wartościami i sensami teatru, wypunktować je, sprawdzić punkty widzenia. Zbadać rozmaite artystyczne stylistyki. Czy teatr jest wszystkim a wszystko jest teatrem? – piszą organizatorzy.

    Festiwal rozpocznie Międzynarodowy Konkurs Formy, interdyscyplinarna konfrontacja przedstawień reprezentujących różne przestrzenie teatru: od teatru formy, poprzez taniec, sztuki wizualne, po teatr dramatyczny. Następnie gościnne spektakle zaprezentowane w dwóch nurtach: Punkcie Wyjścia – czyli programie przygotowanym z myślą o widzu dziecięcym i młodzieżowym. A także Punkcie Zwrotnym – nurcie dedykowanym dorosłej części publiczności, w której pokazane zostaną spektakle, które zmieniły postrzeganie współczesnego teatru.

     

    Kontrapunktowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych, a także dwie premiery, będące festiwalowymi koprodukcjami.

     

    Organizatorem 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT jest Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Współczesny w Szczecinie.

    Zespół programowy: Jakub Skrzywanek, Agata Kołacz (Teatr Współczesny) oraz Tomasz Lewandowski, Henryk Mazurkiewicz (Teatr Lalek Pleciuga).

     

    Festiwal jest finansowany przez Miasto Szczecin. www.kontrapunkt.pl

     

    Źródło: NiUS Radio, Materiały Prasowe

Accessibility Toolbar