• 12 PAŹ 23
    Zaproszenie do udziału w konferencji sprawozdawczej

Już w najbliższy piątek zapraszamy na I Konferencję Sprawozdawczą Projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia”, która odbędzie się w historycznej Cedyni 13 października 2023 r. w Klasztorze Cedynia, ul. M. Konopnickiej 10.

Program wydarzenia:

17:00 Powitanie i wprowadzenie:

• Adam Zarzycki – Burmistrz Cedyni
    • Michał Potapiński – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni
    • dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US – Dyrektorka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
    • dr Paweł Migdalski – kierownik Pracowni interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym; prezes Stowarzyszenia „Terra Incognita”

17:30 Sesja referatowa:

• prof. dr. hab. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski) – Kto i jak nawrócił Pomorzan? Historia i meandry pamięci o misjach chrystianizacyjnych nad Bałtykiem w XII wieku
    • dr hab. Marcin Majewski, prof. US (Uniwersytet Szczeciński) & dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński) – Badania Pracowni interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego nad tematyką poszerzania krajobrazu chrześcijańskiego Pomorza
    • dr hab. inż. Ulrich Schaaf, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Średniowieczne więźby dachowe na terenie Polski północnej i zachodniej. Typy i ich warianty w świetle obecnego stanu wiedzy

Poczęstunek

Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie oraz Muzeum Regionalne w Cedyni wraz z Pracownią Instytutu Historycznego US.

Konferencja stanowi część Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2023, odbywających się pod hasłem „Przestrzenie dziedzictwa”.
    Wydarzenie jest zorganizowane w ramach projektu Stowarzyszenia „Terra Incognita” pt. „Wielki Jubileusz (I)”, dofinansowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie oraz SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie i Powiat Gryfiński.