• 18 MAR 24
    Zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Media Literacy for Democracy: Final Conference – A set of policy recommendations addressed to civil society, media workers on media literacy” która odbędzie się w dniu 19 marca 2024 roku w godzinach 9.00-14.00 na platformie ZOOM.

Konferencja została zorganizowana przez zespół badaczy z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Szczecińskim oraz pięciu innych partnerów z Włoch, Hiszpanii, Bułgarii i Irlandii, którzy od ponad dwóch lat, realizują projekt Media Literacy for Democracy (ID: 101081475), Call CERV-2022-CITIZENS-CIV (Citizens, Equality, Rights and Values Programme), finansowany przez Unię Europejską (Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury). Projekt naukowy dotyczy promowania skutecznej strategii umiejętności korzystania z mediów w oparciu o podejście multidyscyplinarne oraz koncentruje się na współpracy międzysektorowej w celu zwalczania dezinformacji, umożliwienia obywatelom podejmowania świadomych decyzji i ochrony wartości demokratycznych, wyposażą uczestników w wiedzę na temat dezinformacji i dezinformacji oraz zwiększą ich zdolność do wykrywania ich zarówno w tradycyjnych, jak i nowych mediach.

Rejestracja do udziału w konferencji poprzez LINK.

Dodatkowych informacji udziela dr Maria Ochwat, kierownik projektu w Polsce, maria.ochwat@usz.edu.pl

Zapraszamy do udziału.

Skrócony program konferencji:

9.00 – Rozpoczęcie konferencji
    Jesús Ruiz-Huerta Carbonell, dyrektor Laboratorium Polityki Publicznej w Fundación Alternativas (Hiszpania)

9.15 – 10.15 – Panel 1 – wykłady ekspertów
    Prof. Olena Goroshko, ekspert ds. dezinformacji w związku z wojną na Ukrainie i profesor Narodowego Uniwersytetu Technicznego (Ukraina)
    Eugenia de la Rosa, rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Hiszpanii.

10.15 – 11.15 – Panel 2 – Projekt Media Literacy for Democracy
    Eleonora Mongelli, wiceprzewodnicząca FIDU i koordynatorka MLFD, Włochy
    Maria Rachinska, kierownik FECE, Bułgaria
    Sara Singleton, starszy badacz ds. integracji społecznej, TASC (irlandzki Think Tank for Action on Social Change)
    Svilena Kostadinova, specjalista ds. komunikacji, FECE (Fundacja na rzecz przedsiębiorczości, kultury i edukacji) / Фондация за предприемачество, култура и образование, Bułgaria
    Prof. Ramón Ruiz Ruiz, Katedra Filozofii Prawa, UNIVERSIDAD DE JAÉN, Hiszpania

Dr Maria Ochwat, LLM, UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI, Polska

Sesja 3 – 11.30-12.30 – Dyskusja ekspertów
    Coral García, specjalista ds. sojuszy międzynarodowych w Maldita.es i ekspert ds. dezinformacji
    Gian Marco Passerini, twórca treści w Luiss Data Lab – Włoskim Obserwatorium Mediów Cyfrowych (Włochy) i ekspert w dziedzinie dezinformacji w kontekście wyborczym
    Víctor Ventura, doktorant w dziedzinie dezinformacji dotyczącej kryptowalut na Universidad Rey Juan Carlos (Hiszpania).

Sesja 4 – 12.30-13.30 Pytania i odpowiedzi