• 14 MAR 24
    Zaproszenie do udziału w wykładzie otwartym

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wykładzie otwartym Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, który odbędzie się 21 marca (czwartek) 2024 r. o godzinie 17:00 w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 (sala nr 116).

Wykład pt. „W poszukiwaniu Wszechświata: Nowoczesna kosmologia oczami fizyka” wygłosi dr hab. Tomasz Denkiewicz, prof. US z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Współorganizatorzy i partnerzy: Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych US, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnika Morska, Fundacja Eureka.

Zapraszamy do udziału.

Streszczenie:
    W fascynującej podróży przez bezkresne obszary kosmologii, ten wykład popularnonaukowy zaprasza wszystkich, od zapalonych entuzjastów astronomii po tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tajemnicami Wszechświata, do zgłębienia współczesnych koncepcji, które kształtują nasze rozumienie kosmosu. Skupiając się na najnowszych osiągnięciach i teoriach, omówimy kluczowe pojęcia takie jak czas, masa i czasoprzestrzeń, które są fundamentem dla zrozumienia struktury i ewolucji Wszechświata. Nie będziemy jednak zagłębiać się w historię kosmologii; zamiast tego, nasz wykład skoncentruje się na obecnym stanie wiedzy i tym, jak współczesna nauka podchodzi do rozwiązania największych zagadek kosmologicznych. Przez przedstawienie zarówno teoretycznych jak i obserwacyjnych aspektów kosmologii, uczestnicy wykładu otrzymają kompleksowy obraz tego, jak naukowcy postrzegają Wszechświat dzisiaj – od niewyobrażalnie wielkich galaktyk po subatomowe cząstki, które razem tworzą tkankę naszej kosmicznej domeny. Zapraszamy do wspólnego odkrywania, jak nowoczesna kosmologia odpowiada na pytania o początek, strukturę oraz przyszłość Wszechświata, a także jak te dalekosiężne koncepcje wpływają na nasze rozumienie rzeczywistości.