• 25 STY 22
    Zmarł dr hab. Henryk Gurgul, prof. US

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 stycznia br. zmarł dr hab. Henryk Gurgul, prof. US – wieloletni pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, fizyk morza i badacz polarny. Pan Profesor był wysoko cenionym Naukowcem, doskonałym Nauczycielem oraz pionierem starań o powołanie polskiego muzeum badań polarnych.

Pan Profesor był badaczem polarnym, specjalizującym się w fizyce środowiska morskiego, badającym różne aspekty zanieczyszczeń i zawiesin w wodzie oraz w lodzie.

Od 1984 roku pracował na Uniwersytecie Szczecińskim, na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii pełniąc m.in. funkcję Prodziekana tego Wydziału, a także Kierownika Zakładu Fizyki Morza i Środowiska. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne był wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia

Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Szczecińskiego.

Ostatnie pożegnanie Pana Profesora odbędzie się 26 stycznia o godz. 12.45 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.