• 05 STY 24
    Zmarł prof. dr hab. Jan Jaszczanin

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 stycznia 2024 r. zmarł prof. dr hab. Jan Jaszczanin, wieloletni pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pan Profesor był autorem 240 publikacji, promotorem 18 prac doktorskich oraz konsultantem 8 prac habilitacyjnych. Brał udział w pracach Zarządu Związku Polaków Naukowców Litwy oraz wielu kolegiach redakcyjnych wydawnictw naukowych, od 2014 r. profesor emeritus Litewskiego Uniwersytetu Zdrowia w Kownie.

Profesor Jaszczanin był także 12-krotnym mistrzem Litwy w pchnięciu kulą i rzucie młotem oraz maratończykiem.

W 1964 r. ukończył studia na Wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym, 10 lat później uzyskał stopień naukowy doktora, następnie, w 1984 – doktora habilitowanego, a w 1986 r. – tytuł naukowy profesora.

Od 1991 r. prof. Jan Jaszczanin związany był z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie sprawował m.in. funkcję kierownika Zakładu Bioenergetyki Wysiłku Fizycznego w Instytucie Kultury Fizycznej na ówczesnym Wydziale Nauk Przyrodniczych, od 1 lipca 2003 r. na stanowisku profesora zwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim.

Zainteresowania naukowe prof. Jaszczanina dotyczyły adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego, predyspozycji motorycznych oraz inwolucji funkcji czynnościowej w procesie starzenia organizmu człowieka.

Żegnamy Mentora i Wzór dla wielu młodych naukowców.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia

Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Szczecińskiego.