• 28 GRU 23
    Zmarł prof. dr hab. Ryszard Kotliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 grudnia 2023 r. w wieku 76 lat zmarł prof. dr hab. Ryszard Kotliński, który w latach 2004-2018 był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk o Morzu na ówczesnym Wydziale Nauk o Ziemi.

Profesor Ryszard Kotliński ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim w 1971 roku. Po studiach podjął pracę w Oddziale Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego w Sopocie (1972-1987). Ze Szczecinem związał się w momencie powołania go w 1988 roku na stanowisko Głównego Geologa w międzynarodowym konsorcjum Interoceanmetal Joint Organization (IOM). W latach 1992-2011 pełnił funkcję Dyrektora Generalnego w tym konsorcjum. W tym czasie, przez pewien okres był także pracownikiem naukowym na Wydziale Techniki Morskiej Politechniki Szczecińskiej.

W 2000 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi, a w 2011 roku tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi. W latach 1996-2011 Profesor Kotliński aktywnie uczestniczył w pracach International Seabed Authority (ISA), w tym między innymi jako członek Komisji Prawno-Technicznej ISA (1996-2001), Prezydent Zgromadzenia (2008) i ekspert ds. opracowania modelu geologicznego złóż konkrecji polimetalicznych CCFZ na Pacyfiku (2003-2010).

Będąc jeszcze dyrektorem IOM, został w 2004 pracownikiem badawczo-dydaktycznym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, kierując Zakładem Geologii Morza. Jego zainteresowania naukowe dotyczyły prac związanych z rozpoznaniem geologicznym perspektywicznego obszaru złożowego konkrecji polimetalicznych w strefie Clarion-Clipperton na Pacyfiku. W ostatnich latach aktywność naukowa Profesora skupiała się na badaniach zmierzających do rozpoznania odrębności strukturalnych i przekształceń oceanów w powiązaniu z ewolucją Geosystemu. Jednym z ważnych osiągnięć w tym zakresie było opracowanie szeregu map, m.in. Mapy geodynamicznej oceanów oraz Mapy metalogenicznej oceanu światowego.

Za działalność organizacyjną i naukową odznaczony został wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, regionalnymi oraz zagranicznymi, a także resortowymi, w tym nagrodą Ministra Środowiska „Geologia 2007”. Na podkreślenie zasługuje także przeszło dwudziestoletnia aktywność społeczna Profesora w Rotary International (Rotary Club Szczecin).

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia

Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Szczecińskiego.