• 17 LIS 22
    Życzenia z okazji święta Studentów

17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Studenta. Życzenia naszym Studentkom i Studentom, w imieniu Kolegium Rektorskiego oraz własnym, złożyła dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich.

17 listopada to ważny dzień w kalendarzu akademickim, warto pamiętać jaka jest jego geneza i w tym radosnym dniu, docenić, że studenci mogą się kształcić, rozwijać i mówić własnym głosem.

Obchodzony 17 listopada Międzynarodowy Dzień Studenta to święto wszystkich żaków. Ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń w 1939 roku w Czechach. 28 października prascy studenci zorganizowali demonstrację z okazji obchodów 21 rocznicy niepodległości Czechosłowacji i wyszli na ulice. Okupowana przez nazistowskie Niemcy Praga była wtedy niebezpiecznym miejscem na głoszenie wolnościowych haseł. Studencki marsz przerodził się w antynazistowską manifestację. Podczas jej tłumienia postrzelony został Jan Opletal – student, który w wyniku postrzału zmarł. Na pamiątkę tych wydarzeń International Students Council w 1941 r. ogłosił 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.