• 31 GRU 20
    Pracowniczy Plan Kapitałowy na US

Podpisaliśmy umowę z AXA TFI S.A. dotyczącą zarzadzania Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK). Wybór instytucji zarządzającej PPK na naszej Uczelni jest efektem prac Komisji powołanej przez Rektora US oraz porozumienia zawartego ze wszystkim związkami zawodowymi funkcjonującymi na naszej uczelni. Akcja informacyjna wśród pracowników rozpocznie się na początku 2021 roku i pozwoli na dokonanie racjonalnego wyboru przystąpienia do tego planu.

PPK polega na systematycznym wnoszeniu wpłat do funduszu inwestycyjnego, by po ukończeniu 60. roku życia uzyskiwać stałe wypłaty zwiększające wartość otrzymywanej emerytury. Źródłem gromadzonych środków są wpłaty pracodawcy i pracownika oraz dopłaty z Funduszu Pracy. Należy podkreślić, że zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1449 oraz z 2018 r. poz. 1091, 1608, 1629 i 2215) środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK.

Władze Uczelni podpisały również ze związkami zawodowymi drugie porozumienie, na podstawie którego podjęte zostaną prace dotyczące alternatywnej propozycji w stosunku do PPK w postaci Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Rozwiązanie to zostanie wdrożone, jeżeli przeprowadzone analizy potwierdzą, że wdrożenie PPE jest korzystne dla pracowników US.

Więcej informacji tutaj